2013-14 Box Score


Friday, October 11, 2013
Michigan Tech (MTU) at Minnesota Duluth (MND)
Non-Conference Game

Final Score: Minnesota Duluth 2, Michigan Tech 1
New Records: Minnesota Duluth 1-0-0, Michigan Tech 0-1-0

Text Box - Game Sheet

Referees: Nick Krebsbach, Tom Sterns
Linesmen: Johnathan Morrison, Brandon Polich
Attendance: 5787
Start Time: 7:07 pm  End Time: 9:37 pm  Total Time: 2:30



 Score By Periods  1st 2nd 3rd Final   Power Plays
 Michigan Tech  0 0 1 1    Michigan Tech  0 / 6 (.000) 
 Minnesota Duluth  0 1 1 2    Minnesota Duluth  0 / 5 (.000) 
 
 Shots On Goal  1st 2nd 3rd Total   Penalties/Minutes SHGF 
 Michigan Tech  6 5 5 16    Michigan Tech  9 / 29 1 
 Minnesota Duluth  11 16 14 41    Minnesota Duluth  10 / 20 0 



Michigan Tech Lineup
LW 19 Blake Pietila  0-0-0  0/-1   C 10 Tanner Kero  0-1-1  1/E   RW 23 Alex Petan  0-0-0  1/-1
LW 28 Brent Baltus  0-0-0  0/E   C 9 Dennis Rix  0-0-0  2/E   RW 18 C.J. Eick  0-0-0  1/+1
LW 21 Max Vallis  0-0-0  0/-1   C 25 Mike Neville  0-0-0  0/-1   RW 15 David Johnstone  0-0-0  3/E
LW 12 Ryan Furne  0-0-0  2/E   C 8 Jacob Johnstone  0-0-0  1/E   RW 14 Malcolm Gould  0-0-0  2/-1
LD 3 Brad Stebner  0-0-0  0/E   RD 29 Walker Hyland  0-0-0  1/-1   G 30 Jamie Phillips  DNP
LD 6 Chris Leibinger  1-0-1  1/E   RD 17 Riley Sweeney  0-1-1  1/E   G 31 Pheonix Copley  0-0-0  0
LD 2 Cliff Watson  0-0-0  0/-1   RD 22 Shane Hanna  0-0-0  0/E  
 
Minnesota Duluth Lineup
LW 11 Austin Farley  0-1-1  2/E   C 13 Tony Cameranesi  1-0-1  3/E   RW 18 Joe Basaraba  0-1-1  1/+1
LW 14 Alex Iafallo  0-0-0  5/+1   C 17 Dominic Toninato  0-0-0  4/E   RW 21 Caleb Herbert  0-0-0  3/-1
LW 24 Charlie Sampair  0-0-0  0/E   C 27 Cal Decowski  0-0-0  2/E   RW 26 Adam Krause  0-0-0  2/E
LW 8 Kyle Osterberg  0-1-1  2/E   C 19 Max Tardy  0-0-0  3/+1   RW 25 Justin Crandall  1-0-1  5/+1
LD 16 Tim Smith  0-0-0  0/E   RD 7 Andy Welinski  0-0-0  4/E   G 1 Aaron Crandall  DNP
LD 6 Derik Johnson  0-0-0  1/E   RD 15 Willie Raskob  0-0-0  1/+1   G 30 Alex Fons  DNP
LD 4 Carson Soucy  0-0-0  2/E   RD 22 Luke McManus  0-1-1  1/+1   G 36 Matt McNeely  0-0-0  0



 Goals  Scoring/Penalties   Time 

 1st Period (20:00) 
 MND-1 Carson Soucy (2-Checking from Behind) MTU 0x1 2:41 
 MTU-1 Walker Hyland (2-Hooking) MND 0x1 5:04 
 MND-2 Derik Johnson (2-Interference) MTU 0x2 11:09 
 MND-3 Andy Welinski (2-Holding) MTU 0x3 12:25 
 MTU-2 David Johnstone (2-Interference) MND 0x2 16:27 
 MTU-3 Tanner Kero (2-Hooking) MND 0x3 16:50 

 2nd Period (20:00) 
 MND  1 - 6x6  Tony Cameranesi (1) (Austin Farley, Joe Basaraba) 4:55 
 MND (+): 13,18,15,11,7,G36   MTU (-): 23,19,2,10,17,G31
 MND-4 Tim Smith (2-Interference) MTU 0x4 12:50 

 3rd Period (20:00) 
 MND-5 Tim Smith (2-Boarding) MTU 0x5 0:46 
 MTU-4 David Johnstone (2-Roughing) 4:02 
 MTU-5 Riley Sweeney (2-Roughing) 4:02 
 MND-6 Max Tardy (2-Roughing) 4:02 
 MND-7 Andy Welinski (2-Roughing) 4:02 
 MND-8 Caleb Herbert (2-Slashing) MTU 0x6 4:42 
 MTU-6 Chris Leibinger (2-Slashing) MND 0x4 7:33 
 MTU-7 Blake Pietila (2-Cross-Checking) MND 0x5 8:55 
 MTU  1 - 5x6 SH  Chris Leibinger (1) (Tanner Kero, Riley Sweeney) 9:41 
 MTU (+): 6,10,17,18,G31   MND (-): 11,21,8,13,7,G36
 MND  2 - 6x6  GW  Justin Crandall (1) (Luke McManus, Kyle Osterberg) 17:14 
 MND (+): 25,22,8,19,14,G36   MTU (-): 25,29,14,21,6,G31
 Timeout - Michigan Tech 18:56 
 MTU-8 Blake Pietila (5-Cross-Checking) 20:00 
 MTU-9 Blake Pietila (10-Game Misconduct) 20:00 
 MND-9 Derik Johnson (2-Roughing) 20:00 
 MND-10 Derik Johnson (2-Roughing) 20:00 

 End of Game 



 Michigan Tech Goaltending  1st 2nd 3rd Total Minutes GA
 Pheonix Copley  4 0 0 4 12:21 0
 EMPTY NET  0 0:04 0
 Pheonix Copley (L, 0-1-0)  7 15 13 35 46:05 2
 EMPTY NET  0 1:30 0
 
 Minnesota Duluth Goaltending  1st 2nd 3rd Total Minutes GA
 Matt McNeely  6 0 0 6 16:46 0
 EMPTY NET  0 0:04 0
 Matt McNeely  0 5 2 7 30:38 0
 EMPTY NET  0 0:05 0
 Matt McNeely (W, 1-0-0)  0 0 2 2 12:27 1



First Star: Pheonix Copley (Michigan Tech)
Second Star: Justin Crandall (Minnesota Duluth)
Third Star: Tony Cameranesi (Minnesota Duluth)

Welcome to collegehockeystats.net
 

All Leagues/Divisions - Upcoming Games


Men's & Women's Hockey - Upcoming Games

 Wednesday, November 22 - Men:
 Bemidji StateatPrinceton NC 7:00 pm ET 
 AdrianatUSA Under-18 Team EX 7:00 pm ET 
 Wednesday, November 22 - Women:
 New HampshireatProvidence HE 7:00 pm ET 
 Boston CollegeatHarvard NC 7:00 pm ET 
 Bemidji StateatSt. Cloud State NC 6:07 pm CT 
 
 Friday, November 24 - Men:
(1) ClarksonvsRensselaer NC 3:00 pm GT (TV-NESN)
(1) MainevsProvidence HE 7:00 pm GT (TV-NESN)
 NiagaraatAmerican International AH 2:05 pm ET 
(2) BrockportvsTufts NC 3:45 pm ET 
 HarvardatBoston College NC 4:00 pm ET (TV-ESPN3)
(3) NorwichvsPlattsburgh NC 4:00 pm ET 
(4) AuroravsWisconsin-Stout NC 4:00 pm CT 
 Ohio StateatMichigan B1 6:30 pm ET (TV-BTN)
 Michigan StateatPenn State B1 7:00 pm ET 
 Bemidji StateatPrinceton NC 7:00 pm ET 
 MassachusettsatQuinnipiac NC 7:00 pm ET (TV-ESPN3)
(5) Salve ReginavsMorrisville NC 7:00 pm ET 
 Buffalo StateatStevenson NC 7:00 pm ET 
 Johnson & WalesatUtica NC 7:00 pm ET 
(6) LawrenceatMiddlebury NC 7:00 pm ET 
(7) King'satCastleton NC 7:00 pm ET 
 CanisiusatArmy West Point AH 7:05 pm ET 
 Robert MorrisatBentley AH 7:05 pm ET 
 Arizona StateatHoly Cross NC 7:05 pm ET 
 ColgateatWestern Michigan NC 7:05 pm ET 
 MinnesotaatNotre Dame B1 7:35 pm ET (TV-NBCSN)
 MiamiatBowling Green NC 7:37 pm ET 
 BethelatConcordia (WI) NC 7:00 pm CT 
 Saint John'satMarian NC 7:00 pm CT 
 Lake ForestatSaint Mary's NC 7:00 pm CT 
 ManhattanvilleatSt. Norbert NC 7:00 pm CT 
 St. ThomasatWisconsin-Superior NC 7:05 pm CT 
 Ferris StateatAlabama Huntsville WC 7:07 pm CT 
 Northern MichiganatOmaha NC 7:07 pm CT 
 UnionatNorth Dakota NC 7:37 pm CT 
(4) Milwaukee School of EngineeringatWisconsin-Stevens Point NC 8:00 pm CT 
 Michigan TechatAlaska WC 7:07 pm AT 
(1) Friendship Four (Belfast, Northern Ireland)
(2) WSYB/Catamount Radio Invitational at Castleton
(3) Primelink Great Northern ShootOut at Middlebury
(4) UW-Stevens Point Holiday Tournament
(5) Utica, NY
(6) Primelink Great Northern ShootOut
(7) WSYB/Catamount Radio Invitational
 Friday, November 24 - Women:
(1) Boston UniversityvsMinnesota State NC 1:00 pm ET 
(2) QuinnipiacvsYale NC 3:00 pm ET 
 PrincetonatMerrimack NC 4:00 pm ET 
(1) NortheasternvsWisconsin NC 4:00 pm ET 
(3) ColgatevsMinnesota Duluth NC 4:00 pm ET 
 Concordia (WI)atMorrisville NC 4:00 pm ET 
 Holy CrossatDartmouth NC 6:00 pm ET 
 RensselaeratMercyhurst NC 6:00 pm ET 
 MaineatUnion NC 6:00 pm ET 
(4) Penn StateatUConn NC 6:00 pm ET 
(5) RITatVermont NC 7:00 pm ET 
 Ohio StateatRobert Morris NC 7:05 pm ET 
(1) D.C. Tournament (Kettler Capitals Iceplex; Arlington, VA)
(2) Nutmeg Classic at Connecticut
(3) Windjammer Classic at Vermont
(4) Nutmeg Classic
(5) Windjammer Classic
 
 Saturday, November 25 - Men:
(1) Clarkson/RensselaervsMaine NC 3:00 pm/7:00 pm GT (TV-NESN)
(1) Clarkson/RensselaervsProvidence NC 3:00 pm/7:00 pm GT (TV-NESN)
(1) Maine/ProvidencevsClarkson NC 3:00 pm/7:00 pm GT (TV-NESN)
(1) Maine/ProvidencevsRensselaer NC 3:00 pm/7:00 pm GT (TV-NESN)
(2) NicholsvsAmherst NC 12:15 pm ET 
(2) Framingham StatevsCortland NC 12:15 pm ET 
 BethelatMarian NC 12:00 pm CT 
(3) Saint AnselmvsBowdoin NC 1:00 pm ET 
(4) King's/CastletonvsBrockport NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(4) King's/CastletonvsTufts NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(4) Brockport/TuftsvsKing's NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(5) Brockport/TuftsatCastleton NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(6) Western New EnglandatSouthern New Hampshire NC 1:40 pm ET 
(7) FredoniaatSkidmore NC 2:00 pm ET 
 Saint John'satConcordia (WI) NC 2:00 pm CT 
 BabsonatWilliams NC 3:00 pm ET 
 RITatUConn NC 3:05 pm ET 
 GeneseoatElmira NC 4:00 pm ET 
 WentworthatNew England College NC 4:00 pm ET 
 Lake ForestatSaint Mary's NC 3:00 pm CT 
 Plymouth StateatTrinity NC 4:00 pm ET 
 Southern MaineatUniversity of New England NC 4:00 pm ET 
 Franklin PierceatWesleyan NC 4:00 pm ET 
(8) UMass BostonatColby NC 4:00 pm ET 
(9) StonehillvsFitchburg State NC 4:00 pm ET 
(10) Lawrence/MiddleburyvsNorwich NC 4:00 pm/7:00 pm ET 
(10) Lawrence/MiddleburyvsPlattsburgh NC 4:00 pm/7:00 pm ET 
(10) Norwich/PlattsburghvsLawrence NC 4:00 pm/7:00 pm ET 
(11) Norwich/PlattsburghatMiddlebury NC 4:00 pm/7:00 pm ET 
 CanisiusatArmy West Point AH 4:05 pm ET 
 Robert MorrisatBentley AH 4:05 pm ET 
(12) SuffolkvsUMass Dartmouth NC 4:40 pm ET 
(7) CantonvsHamilton NC 5:00 pm ET 
(13) Wisconsin-Stevens Point/Milwaukee School of EngineeringvsAurora NC 4:00 pm/8:00 pm CT 
(13) Wisconsin-Stevens Point/Milwaukee School of EngineeringvsWisconsin-Stout NC 4:00 pm/8:00 pm CT 
(13) Wisconsin-Stout/AuroravsMilwaukee School of Engineering NC 4:00 pm/8:00 pm CT 
(13) Wisconsin-Stout/AuroraatWisconsin-Stevens Point NC 4:00 pm/8:00 pm CT 
 Air ForceatSacred Heart AH 5:05 pm ET 
 Buffalo StateatStevenson NC 5:30 pm ET 
 ManhattanvilleatSt. Norbert NC 5:00 pm CT 
 Michigan StateatPenn State B1 7:00 pm ET 
 VermontatDartmouth NC 7:00 pm ET 
 New HampshireatYale NC 7:00 pm ET 
 Johnson & WalesatMorrisville NC 7:00 pm ET 
 Salve ReginaatUtica NC 7:00 pm ET 
(14) Bryn AthynatBecker NC 7:00 pm ET 
 NiagaraatAmerican International AH 7:05 pm ET 
 MinnesotaatNotre Dame B1 7:05 pm ET 
 Arizona StateatHoly Cross NC 7:05 pm ET 
 ColgateatWestern Michigan NC 7:05 pm ET 
 TrineatAdrian NC 7:05 pm ET 
 MiamiatBowling Green NC 7:07 pm ET 
 USA Under-18 TeamatLake Superior State EX 7:07 pm ET 
 Ohio StateatMichigan B1 7:30 pm ET 
 QuinnipiacatMassachusetts NC 7:35 pm ET 
(15) Boston UniversityvsCornell NC 8:00 pm ET 
 MercyhurstatWisconsin NC 7:00 pm CT 
 FinlandiaatWisconsin-Eau Claire NC 7:00 pm CT 
 St. ScholasticaatWisconsin-Superior NC 7:05 pm CT 
 Ferris StateatAlabama Huntsville WC 7:07 pm CT 
 Minnesota StateatMinnesota Duluth NC 7:07 pm CT 
 UnionatNorth Dakota NC 7:07 pm CT 
 Northern MichiganatOmaha NC 7:07 pm CT 
 Michigan TechatAlaska WC 7:07 pm AT 
(1) Friendship Four (Belfast, Northern Ireland)
(2) Binghamton Devils Tournament (Binghamton, NY)
(3) Bowdoin/Colby Face-Off Classic at Colby
(4) WSYB/Catamount Radio Invitational Third Place/Championship at Castleton
(5) WSYB/Catamount Radio Invitational Third Place/Championship
(6) Mancester PAL/Stovepipe Tournament
(7) Skidmore Invitational
(8) Bowdoin/Colby Face-Off Classic
(9) Steve Hoar Memorial Invitational at Becker
(10) Primelink Great Northern ShootOut Third Place/Championship at Middlebury
(11) Primelink Great Northern ShootOut Third Place/Championship
(12) Mancester PAL/Stovepipe Tournament at Sourthen New Hampshire
(13) UW-Stevens Point Holiday Tournament Third Place/Championship
(14) Steve Hoar Memorial Invitational
(15) Madison Square Garden (New York, NY)
 Saturday, November 25 - Women:
(1) WisconsinvsBoston University NC 1:00 pm ET 
 RensselaeratMercyhurst NC 1:00 pm ET 
 ChathamatBecker NC 1:00 pm ET 
(2) WesleyanatUMass Boston NC 1:00 pm ET 
 CornellatProvidence NC 2:00 pm ET 
 Concordia (WI)atMorrisville NC 2:00 pm ET 
 Ohio StateatRobert Morris NC 2:05 pm ET 
 New HampshireatHarvard NC 3:00 pm ET 
 MinnesotaatLindenwood NC 2:00 pm CT 
 MaineatUnion NC 3:00 pm ET 
(3) AdrianatPlattsburgh NC 3:00 pm ET 
(4) Penn State/UConnvsQuinnipiac NC 3:00 pm/6:00 pm ET 
(4) Penn State/UConnvsYale NC 3:00 pm/6:00 pm ET 
(4) Quinnipiac/YalevsPenn State NC 3:00 pm/6:00 pm ET 
(5) Quinnipiac/YaleatUConn NC 3:00 pm/6:00 pm ET 
(1) NortheasternvsMinnesota State NC 4:00 pm ET 
 PrincetonatMerrimack NC 4:00 pm ET 
 TrinityatBuffalo State NC 4:00 pm ET 
(6) EndicottvsStevenson NC 4:00 pm ET 
(7) RIT/VermontvsColgate NC 4:00 pm/7:00 pm ET 
(7) RIT/VermontvsMinnesota Duluth NC 4:00 pm/7:00 pm ET 
(7) Colgate/Minnesota DuluthvsRIT NC 4:00 pm/7:00 pm ET 
(8) Colgate/Minnesota DuluthatVermont NC 4:00 pm/7:00 pm ET 
 OswegoatWilliams NC 7:00 pm ET 
(9) ElmiravsMiddlebury NC 7:00 pm ET 
 Wisconsin-Eau ClaireatSaint Mary's NC 7:00 pm CT 
(1) D.C. Tournament (Kettler Capitals Iceplex; Arlington, VA)
(2) Codfish Bowl Invitational
(3) UNO Classic
(4) Nutmeg Classic at Connecticut
(5) Nutmeg Classic
(6) Codfish Bowl Invitational at UMass Boston
(7) Windjammer Classic at Vermont
(8) Windjammer Classic
(9) UNO Classic at Plattsburgh
 
 Sunday, November 26 - Men:
(1) Framingham State/CortlandvsAmherst NC 12:15 pm/3:15 pm ET 
(1) Framingham State/CortlandvsNichols NC 12:15 pm/3:15 pm ET 
(1) Amherst/NicholsvsFramingham State NC 12:15 pm/3:15 pm ET 
(1) Amherst/NicholsvsCortland NC 12:15 pm/3:15 pm ET 
(2) ColbyvsSaint Anselm NC 1:00 pm ET 
(3) Fredonia/SkidmorevsCanton NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(3) Fredonia/SkidmorevsHamilton NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(3) Canton/HamiltonvsFredonia NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(3) Canton/HamiltonatSkidmore NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
 Air ForceatSacred Heart AH 1:05 pm ET 
(4) Western New England/Southern New HampshirevsSuffolk NC 1:40 pm/4:40 pm ET 
(4) Western New England/Southern New HampshirevsUMass Dartmouth NC 1:40 pm/4:40 pm ET 
(4) UMass Dartmouth/SuffolkvsWestern New England NC 1:40 pm/4:40 pm ET 
(5) UMass Dartmouth/SuffolkatSouthern New Hampshire NC 1:40 pm/4:40 pm ET 
 EndicottatSalem State NC 2:00 pm ET 
 WentworthatSouthern Maine NC 3:00 pm ET 
 Franklin PierceatTrinity NC 4:00 pm ET 
 Plymouth StateatWesleyan NC 4:00 pm ET 
(6) UMass BostonatBowdoin NC 4:00 pm ET 
 FinlandiaatWisconsin-Eau Claire NC 4:00 pm CT 
 MercyhurstatWisconsin NC 5:00 pm CT (TV-BTN)
(7) Bryn Athyn/BeckervsFitchburg State NC TBA 
(7) Bryn Athyn/BeckervsStonehill NC TBA 
(7) Fitchburg State/StonehillvsBryn Athyn NC TBA 
(8) Fitchburg State/StonehillatBecker NC TBA 
(1) Binghamton Devils Tournament (Binghamton, NY)
(2) Bowdoin/Colby Face-Off Classic at Bowdoin
(3) Skidmore Invitational Third Place/Championship
(4) Mancester PAL/Stovepipe Tournament Third Place/Championship at Sourthen New Hampshire
(5) Mancester PAL/Stovepipe Tournament Third Place/Championship
(6) Bowdoin/Colby Face-Off Classic
(7) Steve Hoar Memorial Invitational Third Place/Championship at Becker
(8) Steve Hoar Memorial Invitational Third Place/Championship
 Sunday, November 26 - Women:
 ChathamatBecker NC 1:00 pm ET 
(1) Wesleyan/UMass BostonvsEndicott NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(1) Wesleyan/UMass BostonvsStevenson NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(1) Endicott/StevensonvsWesleyan NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
(2) Endicott/StevensonatUMass Boston NC 1:00 pm/4:00 pm ET 
 ColbyatJohnson & Wales NC 1:40 pm ET 
 CornellatProvidence NC 2:00 pm ET 
 TrinityatBuffalo State NC 2:00 pm ET 
(3) Adrian/PlattsburghvsElmira NC 2:00 pm/5:00 pm ET 
(3) Adrian/PlattsburghvsMiddlebury NC 2:00 pm/5:00 pm ET 
(3) Elmira/MiddleburyvsAdrian NC 2:00 pm/5:00 pm ET 
(4) Elmira/MiddleburyatPlattsburgh NC 2:00 pm/5:00 pm ET 
 MinnesotaatLindenwood NC 2:00 pm CT 
 New England CollegeatAmherst NC 3:00 pm ET 
 Salem StateatUniversity of New England NC 3:00 pm ET 
 HamiltonatUtica NC 3:00 pm ET 
 OswegoatWilliams NC 3:00 pm ET 
(1) Codfish Bowl Invitational Third Place/Championship at UMass Boston
(2) Codfish Bowl Invitational Third Place/Championship
(3) UNO Classic Third Place/Championship at Plattsburgh
(4) UNO Classic Third Place/Championship
 
 Tuesday, November 28 - Men:
 QuinnipiacatPrinceton EC 7:00 pm ET 
 BentleyatUMass Lowell NC 7:00 pm ET 
 NortheasternatUConn HE 7:05 pm ET 
 StonehillatPost NC 7:30 pm ET 
 Saint AnselmatAssumption N1 7:35 pm ET 
 Wisconsin-SuperioratNorthland NC 7:00 pm CT 
 Tuesday, November 28 - Women:
 NortheasternatBoston College HE 7:00 pm ET (TV-ESPN3)
 BrownatBoston University NC 7:00 pm ET 
 Connecticut CollegeatSalve Regina NC 7:00 pm ET 
 
 Wednesday, November 29 - Men:
 Wisconsin-Eau ClaireatWisconsin-Stout WI 7:30 pm CT 

Wednesday, November 22, 2017  8:01:24 AM  EST 
152205378 Pages Accessed Since April 6, 2013
E-mail: info@collegehockeystats.net
Archives: 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04 | 2004-05
2005-06 | 2006-07 | 2007-08 | 2008-09 | 2009-10 | 2010-11
2011-12 | 2012-13 | 2013-14 | 2014-15 | 2015-16 | 2016-17